Choobin Sanat

بررسی و مقایسه ام دی اف و نئوپان

ام دی اف و نئوپان را می توان از جمله فرآورده های چوبی بسیار پرکاربرد و مهم در صنایع و تولیدات مختلف از جمله صنعت دکوراسیون و لوازم خانگی دانست. تفاوت عمده این دو فرآورده چوبی، جنس درونی آنها است که مغز چوب نامیده می شود. از این رو هر یک از آنها دارای ویژگی های منحصر بفرد و خاصی هستند و هر یک کاربردهای مخصوص به خود را دارند. بعبارت دیگر، از لحاظ جنس بیرونی و درونی، مقدار مقاومت و استحکام و … دارای تفاوت هایی هستند. اولین و اصلی ترین تفاومت ورق های ام دی اف و ورق های نئوپان، تفاوت در مواد اولیه بکار رفته برای تولید آنها است. مواد اولیه برای تولید ام دی اف شامل الیاف چوب‌ های طبیعی و همچنین ساقه بعضی از گیاهان مانند نیشکر و غلات می باشند که بوسیله دستگاه میکسر با رزین اپوکسی و چسب فرمالدئید مخلوط می شوند و پس از گذراندن مراحل پرس، روکش و برش به ورق های ام دی اف تبدیل می شوند. ولی ورق های نئوپان از مواد اولیه ای همچون خرده چوب‌ ها، ضایعات چوب، خاک اره و چسب مخصوص چوب (فرمالدئید) تهیه می شوند و الیاف چوب های دیگر در تولید آنها استفاده نشده است.

بررسی و مقایسه ام دی اف و نئوپان

مقایسه ورق های ام دی اف و نئوپان از نظر مقدار استحکام

با توجه به اینکه ورق های ام دی اف از الیاف طبیعی یا همان فیبر تهیه شده اند و هر چه مقدار فیبر در ورق ها بیشتر باشد، آن محصول دوام و استحکام بیشتری دارد می توان گفت که ورق های ام دی اف نسبت به نئوپان از استحکام و دوام بهتری برخوردار هستند. بعبارت دیگر چگالی ورق‌ های ام دی اف از ورق های نئوپان بیشتر است و این موضوع سبب برتری یافتن ام دی اف بلحاظ استحکام نسبت به نئوپان شده است. از سوی دیگر ورق های ام دی اف دوام و مقاومت بهتری در برابر رطوبت، حرارت و صدا دارد. دلیل این امر آنست که این محصول دارای مغز قوی و مستحکم تری نسبت به مغر درونی نئوپان می باشد.

مقایسه ورق های ام دی اف و نئوپان از نظر قیمت و وزن

بطور مسلم هر محصولی کیفیت و استحکام بیشتری داشته باشد دارای قیمت بالاتری است. ورق های ام دی اف نیز بدلیل دارا بودن مغز درونی با استحکام بیشتر و دوام طولانی تر در برابر عوامل آسیب رسان مختلف دارای قیمتی بالاتر نسبت به ورق های نئوپان هستند. البته باید به این نکته توجه داشت که انواع ورق های ام دی اف بسته به نوع و کیفیت آن دارای قیمت های متفاوتی هستند. ورق های نئوپان نسبت به ورق های ام دی اف، سبک وزن تر هستند و این مورد بعلاوه قیمت پایین تر و مناسب تر نسبت به ام دی اف، دو ویژگی مطلوب ورق های نئوپان می باشد.

مقایسه ورق های ام دی اف و نئوپان از نظر قیمت و وزن

سایر وجوه تمایز ورق های ام دی اف و نئوپان

ام دی اف و نئوپان از نظر ماشین کاری نیز با هم متفاوت هستند. تمام سطح و کناره های ورق ام دی اف نسبت به نئوپان منسجم تر و صاف تر است و دارای دانسیته یکنواخت تری است. از این رو ورق های ام دی اف برای ماشین های کاری منعطف تر و مناسب تر بوده و نتیجه بهتری حاصل خواهند نمود. از طرفی ورق های ام دی اف و نئوپان هر دو از روکش های یکسانی استفاده کرده اند و مقدار خراشیدگی در آنها تقریباً یکسان است و هر دو در برابر خراسیدگی آسیب پذیر هستند و باید از آنها در این باره مراقبت کرد. همچنین بلحاظ زیبایی و تنوع، ورق های ام دی اف نسبت به ورق های نئوپان برتری دارند. بلحاظ تمیزکاری نیز هر دوی این محصولات یکسان هستند و بعد از مدتی نیاز به تمیز کردن دارند.  

هر یک از این فرآورده های چوبی دارای مزایا و معایبی هستند و در صورتی که در موقعیتی درست مورد استفادهقرار گیرند می توانند بسیار مفید واقع شوند. استفاده از انواع  ورق های ام دی اف و نئوپان تقریباً در تمامی صنایع و تولیدات بسیار رایج و متداول است و این فرآورده های چوبی از جمله محصولاتی هستند که در همه واحدهای تولیدی و صنعتی پرکاربرد و پر مصرف می باشند.

شرکت چوبین صنعت ارائه دهنده خدمات تخصصی فروش، طراحی و ساخت و نصب و راه اندازی انواع خط تولید صنایع چوب در خدمت مشتریان و سرمایه گذاران و علاقمندان به فعالیت در این حوزه می باشد و امید دارد تا با ارائه بهترین ها و مشاوره حرفه ای در این باره این عزیزان را تا رسیدن به درآمد مطلوب و باردهی ایده آل یاری دهد.