Choobin Sanat

راه اندازی کارخانه تولید کاغذ A4 و مراحل تولید آن

کاغذ A4 از جمله کاربردی ترین و پرمصرف ترین انواع کاغذ است و این ابعاد از کاغذ درتمامی ارگان ها، ادارات، مدارس، منازل و … کاربرد فراوانی دارد. با در نظر گرفتن این موضوع می توان راه اندازی خط تولید کاغذ A4 و کارخانجات تولید این محصول را بعنوان یکی از پرسودترین مشاغل و کسب و کارها قلمداد نمود. افرادی که قصد سرمایه گذاری در این حوزه را دارند راه اندازی خط تولید ورق های کاغذ A4 یک گزینه عالی و پر بازده برای آنها است. کارخانجات و مراکز بسیاری در ایران در زمینه تولید این محصول فعالیت می کنند و بسیار موفق عمل می نمایند. این محصول بقدری پرمصرف است که بازار آن به هیچ وجه اشباع نمی شود و از این رو انتخابی فوق العاده برای علاقمندان و کارآفرینان جهت ورود به این حرفه و فعالیت در آن است.

راه اندازی کارخانه تولید کاغذ A4 و مراحل تولید آن

مراحل تولید کاغذ A4

تولید ورق های کاغذ A4 دارای مراحل و روش خاصی است که به ترتیب شامل تهیه مواد اولیه، تبدیل چوب به چیپس و الیاف، تبدیل الیاف به خمیر، خشک کردن خمیر کاغذ، تبدیل رول های کاغذی به کاغذ A4 و در نهایت بسته بندی کاغذ A4 می باشند که در ادامه به شرح آنها خواهیم پرداخت.

گام اول و تهیه مواد اولیه برای تولید کاغذ A4

از جمله کاغذهای مرغوب و با کیفیت و بسیار پرمصرف، کاغذ A4 است و از این رو در تولید آن از مواد اولیه مرغوب از جمله چوب درختان با کیفیت و مقاوم استفاده می شود. برای تهیه کاغذ A4 سفید و درجه یک، چوب درختان انجیر، افرا، صنوبر و … مورد استفاده قرار می گیرد. در ایران بعضی از کارخانجات تولید کاغذ A4 سفید و مرغوب، چوب های مورد نیاز خود همانند نراد، یولکا، ساسنا را از کشور روسیه، اندونزی، مالزی وارد می نمایند که این موضوع بسیار خوب است و افزایش کیفیت محصول و حفظ محیط زیست را بدنبال دارد.

گام دوم و تبدیل چوب به چیپس و الیاف

چوب درختان جمع آوری شده و تمامی الوارها بعد از انتقال به کارخانه، وارد دستگاه خردکن مخصوص می شوند تا به قطعات ریزی مانند چیپس و الیاف تبدیل گردند.

گام سوم و تبدیل الیاف به خمیر

در این مرحله تمامی الیاف و چیپس ها به دستگاهی دیگر وارد می شوند تا با بکارگیری آب و حرارت تبدیل به خمیر شوند. با اضافه کردن آب اکسیژنه یا وایتکس به دستگاه می توان الیاف‌ ها را رنگبری نمود و خمیری سفید و یکدست حاصل کرد. از طرفی با توجه به اینکه کاغذهای A4 معمولی نسبت به نور و گرما حساس هستند و دچار تغییر رنگ می شوند باید به خمیر تولید شده مقداری اسید نیز اضافه شود. این کار سبب افزایش مقاومت محصول به نور و گرما خواهد شد.

گام چهارم و خشک کردن خمیر کاغذ

برای تبدیل خمیر حاصل شده به کاغذ به دستگاه پرس نیاز است. دستگاه پرس خمیر را در برابر فشار قرار می دهد و کاملاً صاف می نماید. بکارگیری دستگاه پرس و غلتک فشاری و حرارتی موجب می شود که رطوبت آن بصورت کامل از بین برود و به کاغذ تبدیل شود.

گام پنجم و تبدیل رول های کاغذی به کاغذهایی به ابعاد A4

در این مرحله نیز رول های کاغذی تولید شده به ابعاد کاغذ A4 توسط دستگاه مخصوص برش داده شده و آماده بسته بندی می شوند.

گام ششم و بسته بندی کاغذ A4

بسته بندی ورق های کاغذ A4 تولید شده در نهایت بوسیله دستگاه شیت کن یا همان دستگاه بسته بندی کاغذ صورت می گیرد. عملکرد این دستگاه بصورت تمام اتوماتیک است و برای طی کردن پروسه بسته بندی محصول، نیازی به اپراتور و نیروی انسانی وجود ندارد.

دستگاه های مورد نیاز برای راه اندازی خط تولید کاغذ A4 و مشخصات آنها

جهت راه اندازی کارخانه خط تولید کاغذ A4 بصورت حرفه ای و گسترده نیاز به دستگاه هایی همچون دستگاه خردکن، دستگاه برش، دستگاه میکسر حرارتی، دستگاه غلتکی و دستگاه بسته بندی کاغذ نیاز است که با بهره گیری از مشاوره تخصصی شرکت چوبین صنعت شما مشتریان و علاقمندان گرانقدر می توانید بهترین ها را برای شروع فعالیت خود انتخاب کنید. دستگاه ها باید از برندهای مطرح و با کیفیت باشند و از عملکرد و سرعت قابل قبولی برخوردار باشند. برای نمونه دستگاه بسته بندی می باید کاغذها را سریع و مرتب و بدون پاره کردن و آسیب دیدن کاغذها بسته بندی کند و از راندمان مطلوبی برخوردار باشد.

شرکت چوبین صنعت بعنوان یکی از حرفه ای ترین و تخصصی ترین مجموعه ها در زمینه ساخت و تولید و نصب و راه اندازی انواع خط تولید صنایع مرتبط با چوب، تلاش می کند تا با ارائه بهترین پیشنهادات و خدمات شما گرامیان را تا رسیدن به سود و درآمد مناسب در این حوزه همراهی کند. این شرکت سال هاست که در حوزه صنایع چوب بصورت حرفه ای فعالیت می نماید و تلاش می کند که همواره رضایت و اطمینان مشتریان خود را بدست آورد و از این راه از هیچ کوششی فروگذار نمی نماید.