Choobin Sanat

معرفی انواع چوب مورد استفاده در صنایع چوب

برای راه اندازی هر نوع خط تولیدی در حوزه صنایع مرتبط با چوب لازم است که در مرحله نخست، انواع چوب و ویژگی های هر یک را بشناسید تا با توجه به آنها و نوع محصول تولیدی مورد نظر خود، از مواد اولیه مناسب از جمله چوب های مرغوب و متناسب با نوع محصول استفاده کنید. بعنوان مثال فعالیت در صنعت مبلمان سازی که بعنوان یکی از پرسودترین و پرطرفدارترین مشاغل در حوزه صنایع چوب محسوب می شود برای موفقیت نیازمند چندین فاکتور است که مهم ترین آنها انتخاب چوب محکم و با کیفیت است. این موضوع نه تنها موجب افزایش کیفیت و طول عمر مفید محصول می شود بلکه زیبایی و جذابیت آن را نیز دوچندان می کند. انواع چوب که در صنایع مبلمان مورد استفاده قرار می گیرند شامل چوب گردو، چوب بلوط، چوب افرا، چوب ماهون، چوب کاج، چوب ملچ، چوب نارون، چوب راش، چوب گلابی و چوب ممرز هستند. در ادامه به معرفی هر یک از این چوب ها بهمراه ویژگی های آنها خواهیم پرداخت.

معرفی انواع چوب مورد استفاده در صنایع چوب

معرفی چوب گردو

چوب گردو از جمله مرغوب ترین و با کیفیت ترین چوب ها است که در صنایع مختلف مرتبط با چول بخصوص مبلمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد. چوب درخت گردو به نوبه خود انواع مختلفی دارد که شامل چوب گردو سیاه، چوب گردو برزیلی، چوب گردو کارائیب و چوب گردو آمریکای شمالی هستند. بطور معمول با استفاده از انواع مختلف چوب گردو محصولاتی بسیار با کیفیت همانند مبلمان های زیبا و کاربردی ساخته می شوند. این چوب بسیار محکم و مقاوم است و از طول عمر بالایی برخوردار می باشد و به رنگ خاکستری مایل به قهوه ای، قهوه ای روشن تا قهوه ای تیره با بافتی ریز و ظریف است.

معرفی چوب بلوط

چوب بلوط یکی از انواع چوب محکم و سخت قلمداد می شود و دارای چگالی بالایی است. این نوع از انواع چوب ها بطور معمول در برابر رطوبت، ضربه، سرما، گرما و سایش دارای مقاومت بالایی هستند. این چوب ظاهر بسیار زیبایی نیز دارد و برای ساخت و تولید انواع مبلمان و دکوراسیون انتخابی ایده آل است.

معرفی چوب افرا

یکی از پرمصرف ترین و پرکاربردترین انواع چوب در صنایع مبلمان سازی، جوب درخت افرا است که نیمه سخت و به رنگ سفید مایل به کرم می باشد. این نوع چوب هم در برابر سایش، ضربه و … بسیار مقاوم است و هم می توان انواع برشکاری ‌ها، معرق کاری ‌ها و … را روی آن انجام دهیم.

معرفی چوب ماهون

این چوب نیز در رده چوب های سخت قرار می گیرد و هم مقاومت بالایی دارد و هم برش‌خوری و ابزار خوری راحتی را داراست. تنه درخت ماهون پهن و عریض است و استفاده از آن در صنایع چوب بویژه مبلمان سازی بسیار مقرون بصرفه است. رنگ این نوع چوب، قهوه ای مایل به قرمز تا ته رنگ سرخ غلیظ است و از این رو در صنایع دکوراسیون و لوازم هنری بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

معرفی چوب کاج

این نوع چوب دارای رنگی روشن است و ظرافت خاصی در بافتش وجود دارد. این نوع چوب بدلیل چگالی و میزان فیبر پایین در دسته بندی چوب های نرم قرار می گیرد اما از مقاومت بالایی در برابر هوای محیطی برخوردار است. بالای صد نوع درخت کاج در دنیا موجود است که برای تولید انواع لوازم دکوری از آنها استفاده می شود.

معرفی چوب نارون

چوب نارون هم در دسته بندی چوب های سخت قرار دارد و بسیار پرکاربرد است. این چو از دوام، استحکام و مقاومت بسیار بالایی بخصوص در برابر آب و رطوبت برخوردار است و از این رو در صنایع کشتی سازی و قایق سازی بکار می رود. این چوب دارای رنگ قهوه ای روشن تا قهوه ای مایل به قرمز است.

معرفی چوب راش

این نوع چوب در صنایع مبلمان سازی بسیار کاربرد دارد و دارای رنگ کرم تا قرمز روشن می باشد. در ایران بطور معمول از دو نوع چوب راش ایرانی و چوب راش گرجستانی استفاده می شود. لازم به ذکر است که این نوع چوب در برابر آفتاب مقاومت کمی دارد و زود آسیب می بیند.

معرفی چوب گلابی

چوب درخت گلابی نیز بسیار با کیفیت و مستحکم است و دارای رنگ قهوه ای روشن مایل به قرمز بوده و گاهی رنگ قرمز مایل به مشکی می باشد. همچنین این نوع چوب دارای بافتی یکنواخت، زیبا و دارای تخلخل ‌های ریزی است و از این رو در ساخت لوازم مربوط به دکوراسیون مورد استفاده قرار می گیرد.

معرفی چوب ملچ

این نوع چوب از جمله خوش نقش ترین و زیباترین انواع چوب است که در صنایع مبلمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد. این چوب به رنگ ‌های قهوه ای روشن تا قهوه ای متوسط مایل به قرمز یا قهوه ای تیره و همچنین با ترکیبی از رنگ زرد وجود دارد و دارای بافتی درشت بوده و مقاومت بالایی در برابر سایش، رطوبت، حرارت و … دارد.

معرفی چوب ممرز

این چوب در ردیف چوب های سخت و سنگین قرار دارد و دارای رنگ قهوه ای روشن مایل به زرد می باشد. این نوع چوب هم مقاومت بالایی در برابر سایش، فرسودگی و … دارد. محصولات تولید شده با این نوع چوب دارای وزن سنگینی هستند و به سختی جابجا می شوند.

معرفی انواع چوب مورد استفاده در صنایع چوب

شرکت چوبین صنعت از جمله مجموعه هایی است که برای مدت بسیار طولانی در زمینه فروش، طراحی و ساخت و نصب و راه اندازی انواع خط تولید صنایع چوب فعالیت می کند و در کنار سال ها تجربه و تخصص لازم در این زمینه، همگام با استانداردهای روز خدمات و محصولات خود را به مشتریان گرامی ارائه می دهد.