Choobin Sanat

معرفی ماشین آلات صنایع چوب

راه اندازی خط تولید صنایع مرتبط با چوب را می توان از جمله پرسودترین و پربازده ترین کسب و کارها و سرمایه گذاری ها قلمداد کرد. برای دریافت نتیجه دلخواه لازم است که پیش از شروع فعالیت در این حوزه، اطلاعات دقیق و مشاوره های تخصصی را از مجموعه های حرفه ای این حوزه از جمله شرکت چوبین صنعت دریافت کنید. یکی از مهم ترین و ضروری ترین مراحل پیش از شروع راه اندازی صنایع چوب، شناخت و آشنایی کامل با انواع ماشین آلات موجود در حوزه صنایع چوب است. این موضوع موجب می شود که دستگاه ها و ماشین آلات مناسب و مرتبط و ضروری با حرفه خود را انتخاب نموده و با پیمودن راه درست با سرعت زیاد به بازدهی و راندمان بالا دست پیدا کنید. در حالت کلی ماشین آلات صنایع مرتبط با چوب را در سه طبقه بندی خانگی، کارگاهی و صنعتی قرار می دهند. بطور مسلم ماشین آلات موجود در این سه دسته باهم تفاوت های بسیاری دارند. دستگاه هایی که در خانه و یا یک کارگاه کوچک مورد استفاده قرار می گیرند، ساده تر، سبک تر و کوچک تر هستند. دستگاه ها و ماشین آلات سنگین، پیچیده و تخصصی در مراکز صنعتی و تولیدی مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه به بررسی انواع دستگاه های موجود در حوزه صنایع چوب خواهیم پرداخت.

معرفی ماشین آلات صنایع چوب

ماشین آلات چوب مناسب مصارف خانگی

همان طور که پیش تر گفته شد، دستگاه هایی که در حوزه چوب برای مصارف خانگی مورد استفاده قرار می گیرند بطور معمول بسیار کاربردی، سبک و قابل حمل می باشند. این ماشین آلات با عنوان ماشین آلات رومیزی هم شناخته می شوند. استفاده از این دستگاه ها بسیار ساده و راحت است و آنها قدرت و توان بسیار کمتری نسب به ماشین آلات صنعتی دارند.

ماشین آلات چوب مناسب نجاری ها و کارگاه های کوچک

ماشین آلات مورد استفاده در نجاری ها و کارگاه های کوچک بطور معمول در دو مدل تک فاز و سه فاز طراحی و تولید می گردند. موتور مدل تک فاز نسبت به مدل سه فاز دارای حجم و قدرت کمتری است. البته این دسته از ماشین آلات در کارگاه های کوچک و خانگی که به این برق مجهز نیستند، غیر قابل استفاده هستند و کاربردی نخواهند داشت.

ماشین آلات صنعتی چوب مناسب صنایع و کارخانجات

ماشین آلات صنعتی چوب مخصوص کارخانه ها و صنایع مرتبط با چوب به نسبت ماشین آلات خانگی و کارگاهی، از سرعت، توان و دقت بسیار بالایی برخوردار هستند. این تجهیزات دقیق و تخصصی نیازمند نیروی انسانی نیستند و تنها لازم است که یک اپراتور بر نحوه عملکرد دستگاه ها و خط تولید صنایع چوب نظارت کند. این دستگاه ها دارای انواع مختلف و متنوعی هستند و تماماً از سه فاز می باشند. ماشین آلات صنعتی مرتبط با خط تولید صنایع مرتبط با چوب شامل دستگاه خردکن، دستگاه پرس، دستگاه دور کن و برش میزی، دستگاه لبه چسبان، دستگاه مکنده صنعتی، دستگاه CNC، دستگاه خشک کن و دستگاه روکش زن می باشند که در ادامه مختصراً به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

دستگاه خردکن

این دستگاه از جمله ضروری ترین و مهم ترین ماشین آلات صنعتی چوب است و برای تولید فرآورده های چوبی همانند ام دی اف بکار می رود. بوسیله دستگاه خردکن برقی، تمامی قطعات چوب تبدیل به الیاف شده و برای تولید مهم ترین فرآورده های چوبی از جمله، ام دی اف، نئوپان و … مورد استفاده قرار می گیرند و از این رو بسیار پرکاربرد و پرمصرف هستند.

دستگاه پرس

از این دستگاه مهم و پرکاربرد برای ساخت تخته های فیبری استفاده می شود. در واقع عملکرد این دستگاه به این صورت است که الیاف و ترکیبات چوبی آماده شده، تحت فشاری بسیار بالا قرار می گیرد و حاصل تخته هایی صاف هستند که در نتیجه پرس شدن خرده چوب و یا الیاف همراه با چسب و رزین تولید شده اند

دستگاه دور کن و برش میزی

دستگاه دورکن و برش برای برش چوب و فرآورده های چوبی در ابعاد مختلف مورد استفاده قرار می گیرد و یکی از مهم ترین ماشین آلات صنعتی چوب می باشد. این دستگاه به دو صورت دستی و اتوماتیک تولید می شود و این قابلیت را دارد که تخته ها را به انواع قطعه‌های بزرگ و کوچک با زوایای دلخواه تبدیل کند.

دستگاه لبه چسبان

این دستگاه بعد از عملیات برش کاری بوسیله دستگاه برش، لبه های زبر و خشن تخته های چوبی را با بکارگیری لبه چسبان نوار PVC و دیگر انواع نوار‌های پلیمری و چسبی بخوبی و بصورت دور تا دور لبه ها پوشش می دهد چرا که برش در مرحله قبل لبه های تخته ها را نازیبا و ناخوشایند می سازد و وجود این دستگاه در زیباسازی ورق ها و تمیزی آنها نقش بسزایی دارد.

دستگاه مکنده صنعتی

با توجه به اینکه در کارخانجات و صنایع مرتبط با چوب همواره گرد و غبار و ذرات چوب تولید می شود که بسیار برای سلامتی مضر است استفاده از یک دستگاه مکنده صنعتی بسیار مهم و ضروری بشمار می آید.

دستگاه CNC

از این دستگاه برای انواع حکاکی ها، برش ها و ظرافت کاری ها بر روی انواع چوب استفاده می شود و در واقع تزیین سطحام دی اف ها و سایر فرآورده های چوبی توسط این دستگاه صورت می گیرد. بعنوان مثال طرح های برجسته ای که بر روی ام دی اف ها بعضاً مشاهده می شود با این دستگاه انجام گرفته است.

دستگاه خشک کن

یکی دیگر از دستگاه های مفید و ضروری در صنایع مرتبط با چوب دستگاه خشک کن و یا دستگاه کوره می باشد. این دستگاه رطوبت موجود در تخته ها را بخوبی از بین می برد. همچنین برای تبدیل چوب های طبیعی به چوب های بسیار مقاوم می باید آنها را تحت حرارتی بسیار بالا قرار داد که این مهم توسط دستگاه خشک کن صورت می پذیرد.

دستگاه روکش زن

برای اینکه همه فرآورده های چوبی همانند ورق های نئوپان دارای تنوع و زیبایی باشند باید سطح آنها با روکش های متنوع پوشش داده شود. روند روکش و پوشش دادن تخته های فیبری هم بوسیله دستگاه روکش زن صورت می پذیرد. از این رو وجود این دستگاه در تولید محصول نهایی و پرطرفدار نقش بسیار مهم و پررنگی دارد.

شرکت چوبین صنعت با سال ها تجربه و تخصص در زمینه فروش، طراحی و ساخت و نصب و راه اندازی انواع خط تولید صنایع چوب آماده ارائه بهترین پیشنهادات و مشاوره حرفه ای در زمینه خرید انواع دستگاه های صنایع چوب متناسب با کسب و کار و علاقمندی شما می باشد.