Choobin Sanat

هر آنچه که باید در مورد وارنیش بدانید

افرادی که در حوزه صنایع دکوراسیون داخلی و خارجی فعالیت دارند بطور مسلم با وارنیش آشنایی کامل دارند. وارنیش در واقع یکی از انواع پوشش هایی است که بر روی انواع سطوح مورد استفاده قرار می گیرد. کاربرد اصلی وارنیش در صنایع چوب و نجاری است. پوشش دادن سطح سازه های چوبی با وارنیش موجب افزایش طول عمر سازه های چوبی می شود. این ماده یک پوشش قدرتمند است و استفاده از آن مزایای بسیاری دارد. تجربه به اثبات رسانده که اگر چوب را پوشش دهنده های قدرتمندی همچون وارنیش پوشش دهیم تا مدت طولانی و حتی برای سال ها دوام خود را حفظ خواهد نمود. وارنیش در حوزه هنری نقاشی و چوب نیز بسیار مورد استفاده است. بطور کلی، وارنیش عنوانی است که هر نوع لایه محافظتی را در بر می گیرد. بعنوان مثال انواع مایعات، لاک و انواع واکس ها نوعی وارنیش محسوب می شوند اما معنای اصلی وارنیش عبارت است از پوشش دهنده ای قدرتمند که جذب چوب نمی شود.

هر آنچه که باید در مورد وارنیش بدانید

ویژگی های وارنیش

وارنیش ها پوشش دهنده هایی قوی هستند که دارای مزایا و ویژگی های مفید بسیاری بخصوص برای انواع محصولات چوبی می باشند. مهم ترین ویژگی وارنیش ها آنست که جذب سطح چوب نمی شوند و حتی اگر در مواردی هم جذب شوند ای جذب بسیار سطحی و ناچیز است. بطور معمول وارنیش ها بی رنگ و شفاف هستند بطوریکه بعد از استفاده از بعضی وارنیش ها همچنان نقوش و سطح چوب کاملاً واضح و مشخص هستند. همچنین وارنیش ها در مدل ها و انواع براق، مات و خیلی براق در بازار موجود هستند. این پوشش دهنده های فوق العاده این قابلیت را دارند که همانند یک لایه سخت، شفاف و بصورت کلی یک محافظ عالی بر روی سطح چوب عمل نمایند.

ویژگی های وارنیش

کاربردهای وارنیش

همانطور که پیش تر گفته شد بیشترین کاربرد وارنیش در صنایع چوبی و پوشش دهی سطح محصولات چوبی می باشد. بنابراین استفاده از وارنیش در صنایع چوبی بسیار مهم و ضروری است. چرا که استفاده از آن سبب افزایش طول عمر محصولات چوبی و حفظ دوام آنها خواهد شد. دو ماده اصلی روغن و رزین در ساخت وارنیش مورد استفاده قرار می گیرد. قدرت انعطاف پذیری و مقاومت وارنیش در برابر رطوبت به میزان روغن مصرف شده در آن بستگی دارد بطوریکه هر چه مقدار آن بیشتر باشد کیفیت وارنیش نیز بهتر خواهد بود. می توان با اضافه کردن یک سری مواد دیگر به وارنیش، مقاومت آن را در برابر اشعه های UV افزایش داد. همچنین وارنیش هایی را که دارای خاصیت سختی و شکنندگی هستند برای تولید مبلمان های چوبی مورد استفاده قرار می دهند.

کاربردهای وارنیش

معرفی انواع مختلف وارنیش

وارنیش ها تنوع بسیار بالایی دارند و در انواع مختلف تولید شده اند. از جمله وارنیش های روغنی که در رده پرکاربردترین انواع وارنیش می باشند که خود شامل وارنیش ‌های پولیش، وارنیش پارکت و وارنیش ‌های مبلمان هستند. وارنیش های الکلی که بوسیله تبخیر جلای خود که بطور معمول الکل یا تربانتین می باشد سخت می گردد و شامل وارنیش ‌های ماستیک، لاک الکل و دامار هستند که بسیار شفاف هستند و سریع خشک می شوند.

وارنیش صمغی مصنوعی که بسیار شبیه به صمغ ‌های طبیعی هستند و خواص مشترک با آنها را دارند. این نوع از وارنیش ها بسیار کند خشک می شوند و شامل صمغ ‌های استر، صمغ ‌های فنولیک و صمغ ‌های الکید هستند. یکی دیگر از انواع وارنیش، وارنیش سخت است که برای قسمت ‌های داخلی ساختمان بکار می رود. این نوع وارنیش شامل نیم پلی استر یا تمام پلی استر است و خشک شدن آن در حدود 12 ساعت طول می کشد.

وارنیش پولیش نیز نوع دیگری از وارنیش است که از صمغ ‌های سخت مانند صمغ کنگو و مقدار کمی روغن جلا ساخته می شود. این واریش بسیار شکننده می باشد اما در اثر مالش با سنگ‌ های مالشی می توان پولیشی عالی روی آن ایجاد نمود. وارنیش الوار یا وارنیش دریایی که در ساختار آن مقدار زیادی روغن استفاده شده و از این رو دیر خشک می شود. این وارنیش در مقاومت آب و رطوبت مقاومت بالایی دارد و دارای درخشندگی، سختی و خاصیت ارتجاعی فوق العاده ای است.

شرکت چوبین صنعت از جمله مجموعه های حرفه ای در زمینه فروش، طراحی و ساخت و نصب و راه اندازی انواع صنایع مرتبط با چوب آماده ارائه خدمات و مشاوره تخصصی به تمام سرمایه گذاران و علاقمندان به شروع فعالیت در این حوزه می باشد.