Choobin Sanat

خط تولید نئوپان

نئوپان را می توان یکی از کاربردی ترین و رایج ترین فرآورده های چوبی نامید که در تهیه و ساخت کالاها و اقلام چوبی دارای کاربردهای فراوانی است. نئوپان کاربردهای فراوانی دارد که شاخص ترینِ آنها تولید انواع وسایل چوبی همانند انواع نیمکت، صندلی، میز و کمد مدارس و ادارات و نیز انواع وسایل چوبی منزل همچون تخت خواب، کمد و کشو و … می باشد. در واقع نئوپان دارای قیمت مناسب تر و بصرفه تری نسبت به ام دی اف است. در واقع نئوپان نوعی فرآورده چوبی است که از تراشه های چوب و مواد بازیافتی چوبی تولید می شود و بعبارتی از چوب مهندسی شده از خرده های چوب تهیه می گردد. به زبان ساده فرآیند تولید نئوپان به این شکل است که ضایعات بدست آمده از برش درختان به خرده چوب تبدیل شده و سپس رطوبت گیری شده و چسب زده می شوند و در ادامه تحت پرس حرارتی قرار گرفته و به ورقه هایی مبدل می شوند که بعد از سرد شدن و سمباده زدن، قابل استفاده می گردند.

نئوپان دارای ویژگی های مفید و کاربردی بسیاری است که شاخص ترین آنها قیمت مناسب و ارزان تر، سبک بودن، قابلیت ارائه در ورقه های اندازه بزرگ و دارا بودن قابلیت تزیین کردن آن هستند. در حقیقت نئوپان را می توان در رده محبوب ترین و کاربردی ترین مصنوعات چوبی قلمداد کرد. این محصول همیشه پرطرفدار است و بازار فوق العاده ای دارد. بنابراین راه اندازی خط تولید نئوپان را می توان از جمله کسب و کارهای آینده دار و پرسود تلقی کرد.

خط تولید نئوپان

نیازهای اولیه و مراحل کلی برای راه اندازی خط تولید نئوپان

در فرآیند تولید نئوپان، ضایعات و خرده های چوب به کمک متدهای مهندسی و با بکارگیری یک چسب مخصوص با فشار و حرارت بالا، پرس می گردند. همچنین در جهت افزایش دادن استحکام و مقاومت نئوپان در برابر رطوبت، رزین مورد استفاده قرار می گیرد. برای راه اندازی خط تولید نئوپان نیاز به سرمایه لازم برای تهیه دستگاه ها و ماشین آلات و ابزارهای لازم وجود دارد. مهم ترین مراحل تولید نئوپان بصورت کلی شامل بخش تهیه نمودن پوشال، بخش خشک کن و موزانه پوشال ها، بخش تولید نئوپان و در نهایت بخش انتهایی پردازش می باشند. دستگاه های لازم و مورد استفاده برای راه اندازی خط تولید نئوپان نیز دستگاه خردکن بزرگ، دستگاه خرد کن کوچک، سرند، دستگاه مایر، سیلوی بالای اتاق پالمن، ماشین فیلکر درشت، ماشین فیلکر نرم، سیلوی درشت بعد از فیلکر، سیلوی نرم بعد از فیلکر و خرد کن بزرگ هستند. در ادامه مراحل راه اندازی خط تولید نئوپان را بصورت گام به گام بررسی خواهیم نمود.

گام اول تهیه نمودن مواد اولیه و ترکیب آنها با یکدیگر

در ابتدا برای تولید نئوپان می باید تراشه ها و ضایعات چوب را توسط دستگاه خرد کن به تکه های بسیار ریز تبدیل نمود. سپس تکه های ریز شده چوب توسط دستگاه الک تفکیک شده و تکه های درشت و ریز جداسازی می شوند. دستگاه های خردکن استوانه ای شکل هستند و با برش هایی عمودی در جهت بافت خرده های چوب، آنها را به چیبس تبدیل می کنند.

گام دوم مخلوط کردن خرده چوب های بدست آمده با چسب

در گام دوم خرده چوب ها را درون دستگاه مخلوط کن می ریزند و آنها را با چسب مخصوص در جهت افزایش مقاومت و دوام ترکیب می کنند. ترکیباتی که در این مرحله به خرده چوب ها اضافه می شوند شامل رزین اوره فرمالدئید، هاردنر و سایر افزودنی ها شامل آمونیاک و امولیگاتور هستند. این مرحله با هدف افزایش دادن مقاومت نئوپان صورت می گیرد.

گام سوم پرس نمودن ترکیب حاصل شده

در این مرحله با هدف تبدیل نمودن نئوپان اولیه به ورقه هایی با ضخامت مشخص، آن را روانه به سوی دستگاه پرس و فرمینگ می نمایند. پس از آن، فشار و حرارت بسیار زیادی به نئوپان اولیه وارد می شود و بدین شکل ورقه های بزرگ و مورد نظر نئوپان حاصل خواهد شد. پس از آن، سطح ورقه های نئوپان را توسط دستگاه سمباده زنی، یکدست و صاف می نمایند.

گام چهارم روکش ورقه های صیغل یافته نئوپان

در گام بعدی از سری مراحل خط تولید نئوپان، سطح ورقه های نئوپان، توسط دستگاه روکش برای زیباسازی نئوپان پوشش داده می شوند. در مواردی پس از روکش ورقه های نئوپان، برای بالاتر بردن چگالی و افزایش دادن تنوع در ورقه های نئوپان از لایه ای رنگ هم استفاده می شود.

گام پنجم مرحله خنک کردن ورقه های نئوپان

در این بخش تمامی ورقه های نئوپان آماده شده را توسط سیستم خنک کننده، خنک می کنند تا حرارت آنها کاهش یابد. انجام این کار برای برش حرفه ای و بهتر ورقه های نئوپان با کیفیت هر چه تمام تر الزامی است.

گام ششم برش دادن ورقه های نئوپان

در نهایت و در بخش آخر، ورقه های بزرگ نئوپان مطابق با اندازه های استاندارد و تعریف شده برش داده می شوند. البته امکان اینکه ورقه ها با اندازه دلخواه مشتری نیز برش داده شوند وجود دارد.

مزایای راه اندازی خط تولید نئوپان

بزرگ ترین هدف راه اندازی خط تولیدهای گوناگون، کارآفرینی و رسیدن به سود بالا و کسب درآمد مناسب و مورد نظر است. راه اندازی خط تولید نئوپان بطرز قابل توجهی شما را به این هدف نزدیک می کند چرا که تقریباً تمام صنایع مرتبط با چوب از جمله کمدسازی، مبل سازی، صنایع سازنده انواع وسایل چوبی از قبیل قفسه کتابخانه و دکور، انواع میز و صندلی و …. به آن نیاز دارند. این فرآورده دارای قیمت مناسب، کیفیت مطلوب و تنوع بالایی است و قابلیت تزیین دارد و سبک وزن می باشد. همچنین مقاومت مطلوبی در برابر رطوبت و حرارت دارد. از این رو بازار نئوپان همیشه پر رونق است و راه اندازی خط تولید آن را به تمام افراد علاقمند و فعال پیشنهاد می کنیم.

شرکت چوبین صنعت با سال ها تجربه و تخصص در زمینه انواع خط تولید مرتبط با صنایع چوب و ارائه ماشین آلات و امکانات مورد نیاز، تا رسیدن شما به بازدهی و درآمد مورد نظر همراه شما است و بهترین پیشنهادها و راهکارها را به همراه تجهیزات و تخصص مورد نظر در این زمینه به شما ارائه خواهد داد.